“Modified (Hu)Man: Gelenekler, Kırılganlıklar ve Olası Gelecekler” Paneli, “İran’da Belgesel Filmler ve Toplumsal Değişim” Film Forum Istanbul (Institut Français, Taksim)

Cuma, 21 Ocak, 2022, 16:00 – 17:30 GMT+3

Institut Français Istanbul – Taksim
İstiklal Caddesi No°4, Şehit Muhtar
34435 İstanbul, Turkey

MODIFIED (HU)MAN: GELENEKLER, KIRILGANLIKLAR VE OLASI GELECEKLER

Bedensel müdahaleler yalnızca sakatlıkların “tamir” edilmesi veya hastalıkların iyileştirilmesi amaçlı değil ayrıca bedensel yetkinlikleri artırmak için kullanılıyor. Dolayısıyla, bu tür bedensel müdahaleleri anlamak adına onları çevreleyen pratikleri ve onlara yüklenen sembolik anlamları öne çıkarmak istiyoruz. Bedenlerin böylesi müdahaleler yoluyla edindiği özgürleştirici olanakları veya ortaya çıkan farklı kırılganlıkları neler? Bu tematik film seçkisi beden modifikasyonu pratiklerine odaklanıyor; bu tür pratiklerin gelenek ve olası gelecekler eksenindeki ilişkisini toplumsal bir inşa olan cinsiyet normlarının çekişmesi üzerinden kurguluyor. Filmler, farklı yer ve zamanlarda tekil bedensel algı veya bedene müdahale hikayelerini doğa, kültür ve beden arasındaki ilişkiyi göstererek aktarıyor. Böylece, bedensel müdahalelerin sosyo-kültürel kodlamaları ve bilim, sanat ve kültürdeki farklılaşan teknoloji algıları arasındaki ilişkiye dair sorular soruyor.

Film gösteriminin odağında İran yapımı uzun metraj film Stepfather’s Legacy yer alıyor. Film, kendini evliliğe hazır hisseden ancak dış görünüşünden memnun olmayan ve bu sebepten dolayı tıbbi süreçlerden geçen bir adamı odağına alıyor. “BIO · FICTION Bilim Sanat Filmleri Festivali”nden dört kısa film, izleyiciyi ileri teknolojilerin toplumsal etkileri üzerine düşünmeye teşvik ediyor. Geleceğe yönelttiğimiz kurgusal bir lens ile soruyoruz: Quo vadis, Modified (Hu)Man?

FİLMLER

Adam
0:02, 2018, USA, Emma Allen
Sanatçı Emma Allen ve nörobilimci Daisy Thompson-Lake arasındaki bir „Grey Matters“ işbirliği olan Adam, depresyonla ilişkilendirilen nörolojik süreçleri ve duyguları betimleyen bir animasyon.

​Aphasia Mechanica
0:03, 2010, USA, Daniel Warner
İnsan bedenindeki mekanik parçaların siyah-beyaz izlenimleri.

Stepfather's Legacy.jpg
Stepfather’s Legacy’den bir sahne.

Stepfather’s Legacy
1:07, 2015, İran, Nima Mahdian 
Evlenmeyi planlayan bir erkek saç dökülmesi ve kelleşmeden şikayetçidir. Bu durum, ameliyat dahil olmak üzere çeşitli tıbbi süreçlere başvurmasına sebep olur. Her ne kadar tüm çabası evlenebilme ihtimalini arttırmak amaçlı olsa da, en nihayetinde kırılgan erkekliğini gün yüzüne çıkarır.

Carlottas Gesicht
0:05, 2018, Almanya, Valentin Riedl & Frédéric Schuld
Henüz çocukken, Carlotta etrafındaki insanların bir yüzü olmasını beklemiyordu. Zira kendi yüzünü dahi tanımıyordu. Yıllar sonra, beyninde oldukça ender görülen ve tedavisi olmayan bir farklılık olduğunu öğrenir. Kendisiyle yüzleşmesini sağlayan en sonunda sanat olur.

Carlotta's Face - BIO·FICTION Science Art Film Festival.jpg
Carlottas Gesicht’ten bir sahne.

The Auxiliary
0:08, 2018, Belçika, Frédéric Plasman
​Yerle bir olan dünyada kendi yansımasıyla baş başa, çaresiz ve haksız yere itibar kaybı yaşamış biri her şeyin sonunu getirecek. Kim bu kişi ve varoluşu neden?

The Auxiliary - BIO·FICTION Science Art Film Festival.jpg
The Auxiliary’den bir sahne.Cite this blog post
Burak Taşdizen (2022, January 18). “Modified (Hu)Man: Gelenekler, Kırılganlıklar ve Olası Gelecekler” Paneli, “İran’da Belgesel Filmler ve Toplumsal Değişim” Film Forum Istanbul (Institut Français, Taksim). A Cartography of Hair:y_less Masculinities. Retrieved June 18, 2024, from https://doi.org/10.58079/peyq

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Search OpenEdition Search

You will be redirected to OpenEdition Search